| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 78047-0643 |
| Color: | Beige |
| Pitch: | 1.5 mm |
| Keying: | No |
| Series: | 78047 - Pico-SPOX |
| Voltage: | 250 VAC |
| Amperage: | 2.5 A |
| Material: | Liquid Crystal Polymer |
| Shroud Type: | Fully |
| Breakaway: | No |
| Stackable: | No |
| Orientation: | Vertical |
| PCB Locator: | No |
| Mating Cycles: | 10 |
| PCB Retention: | Without |
| Connector Type: | Pico-SPOX |
| Number of Rows: | 1 |
| Pick and Place: | With Pick and Place Cap |
| Body Orientation: | Straight |
| Connector System: | Wire to Board |
| Contact Material: | Brass |
| Polarized to PCB: | No |
| Glow Wire Capable: | No |
| Polarized to Mate: | Yes |
| Number of Contacts: | 6 |
| Termination Method: | Surface Mount |
| Lock to Mating Part: | Yes |
| Guide to Mating Part: | No |
| Make First / Break Last: | No |
| Number of Contacts Loaded: | 6 |
| Contact Mating Area Plating: | Tin over Nickel |
| Operating Temperature Range: | -55 - 105 °C |
| Contact Mating Area Plating Thickness: | 2.54 µm |
| Contact Termination Plating Thickness: | 2.540 µm |
| Material Flammability Standard: | 94V-0 |
| SKU: | MOL78047-0643 |
78047-0643
Specifications
Detailed Description
Enhance your wire-to-board connections with our Pico-SPOX Header, designed for seamless integration in electronic assemblies. Crafted from durable Liquid Crystal Polymer in a sleek beige hue, this vertical header features 6 circuits for reliable power distribution. With a 1.5mm pitch and surface mount termination, it ensures secure and efficient connectivity. Rated for 250VAC and 2.5A, it meets high-performance standards for a variety of applications. Tin over Nickel plating on the contact mating area ensures long-lasting durability, even in harsh environments. RoHS compliant and UL certified, it guarantees safety and quality. Perfect for PCB assemblies, this header is a must-have for electronic engineers and hobbyists alike. Elevate your projects with the precision and reliability of our Pico-SPOX Wire-to-Board Header.
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 10/31/2025 | 515981 - Obsolete no replacement. LTB 6/25/25 LTS 9/25/25 | Download | |||
| 10/31/2025 | 516956 - End of life with Direct replacements (neutral or black color). End of Life with replacements LTB 06/25/25 | Download | |||
| 04/21/2014 | GCM 10632562 - Supplier Change. Interplex is existing Approved Vendor for Plating Sub-Con. Unfortunately, Interplex will close down Singapore plant and cease their operation from 15 March, 2014. Molex need to get Finest Gold (existing Approved Vendor for Plating Sub-Con) to support the plated job. Current in house capacity is not able to support especially during ramp up season. Finest Gold will send in the plated terminal for First Article Inspection purpose. There is no impact of this change in design, therefore no changes in the Molex assembly part#. Product can be identify by date code on the label. | Download | |||

