| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 79108-1017 |
| Color: | TOP |
| Series: | 79108 - Milli-Grid |
| Amperage: | 1 A |
| Connector Type: | Milli-Grid |
| Number of Contacts: | 36 |
| Number of Rows: | 2 |
| Termination Method: | Through Hole |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Pitch: | 2 mm |
| Voltage: | 125 V |
| Material: | High Temperature Thermoplastic |
| Orientation: | Right Angle |
| Tail Length: | 1.27 mm |
| Circuit Application: | Signal |
| Contact Mating Area Plating: | Gold |
| Number of Contacts Loaded: | 36 |
| Mating Cycles: | 50 |
| PCB Locator: | No |
| PCB Retention: | Without |
| Polarized to PCB: | No |
| PCB Thickness (Recommended): | .6 mm |
| Connector System: | Board to Board |
| Lead Free Process Capability: | WAVE |
| Glow Wire Capable: | No |
| Stackable: | No |
| Surface Mount Compatible: | No |
| Material Flammability Standard: | 94V-0 |
| Part Aliases: | 0791081017 |
| SKU: | MOL79108-1017 |
79108-1017
Specifications
Detailed Description
Enhance your PCB connectivity with our Milli-Grid Vertical Receptacle. Featuring dual-row through-hole design, it ensures secure and efficient connections. With 0.38µm Gold (Au) Selective Plating, you can count on reliable performance. This receptacle boasts 36 circuits, perfect for various applications. Lead-free and crafted from high-temperature thermoplastic, it guarantees durability. The right-angle orientation and 1.27mm tail length offer convenience in installation. Meeting stringent quality standards, including RoHS compliance, it's the ideal choice for your connector needs. Elevate your electronic projects with this top-of-the-line solution.
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 12/01/2015 | GCM 10724605 - Supplier Changes To Raw Material. This letter is to informed you that there is a change in manufacturing location from Malaysia to China for plastic resin used in the products listed in the attachment initiated by the plastic resin maker. There is no impact to the product form, fit and function as the raw plastic resin material composition remains unchanged. Brand name is changed as well from Vectra to LAPEROS. | Download | |||

