| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 90131-1099 |
| Color: | Black |
| Series: | 90131 - C-Grid III |
| Amperage: | 3 A |
| Connector Type: | C-Grid III |
| Number of Contacts: | 38 |
| Number of Rows: | 2 |
| Termination Method: | Through Hole |
| Contact Material: | Brass |
| Body Orientation: | Straight |
| Pitch: | 2.54 mm |
| Voltage: | 350 V AC/DC |
| Material: | Polyester |
| Orientation: | Vertical |
| Keying: | No |
| Tail Length: | 2.9 mm |
| Operating Temperature Range: | -55 - 125 °C |
| Contact Mating Area Plating: | Gold |
| Number of Contacts Loaded: | 38 |
| PCB Locator: | No |
| PCB Retention: | Without |
| Polarized to PCB: | No |
| Polarized to Mate: | No |
| PCB Thickness (Recommended): | 1.6 mm |
| Connector System: | Wire to Board |
| Contact Termination Plating: | Tin |
| Termination Pitch: | 2.54 mm |
| Glow Wire Capable: | No |
| Guide to Mating Part: | No |
| Lock to Mating Part: | No |
| Stackable: | No |
| Surface Mount Compatible: | No |
| Breakaway: | Yes |
| Make First / Break Last: | No |
| Shroud Type: | No |
| Part Aliases: | 90131-1099 0901311099 90131 |
| SKU: | MOL90131-1099 |