| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 93767-8126 |
| Color: | Black |
| Series: | 93767 - Magnetic Jack - Modular Jack 8/8 - MXMag - RJ45 |
| Amperage: | .5 A |
| Connector Type: | Magnetic Jack, Modular Jack 8/8, MXMag, RJ45 |
| Gender: | Female |
| Mount Type: | Surface Mount |
| Termination Method: | Through Hole |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Contact Plating: | Gold Over Palladium-Nickel |
| Overall Depth: | 25.4 mm |
| Body Orientation: | Right Angle |
| Voltage: | 125 V |
| Material: | Liquid Crystal Polymer |
| Number of Ports: | 1 |
| Orientation: | 90° Angle |
| Keying: | No |
| Component Type: | PCB Jack |
| Operating Temperature Range: | -40 - 85 °C |
| Contact Mating Area Plating: | Gold over Palladium Nickel |
| Contact Mating Area Plating Thickness: | .051 µm (Au), 1.016 µm (PdNi) |
| Ground to Panel / PCB: | Yes |
| Mating Cycles: | 2500 |
| Panel Mount: | Spring Tabs |
| PCB Locator: | Yes |
| PCB Retention: | Without |
| PCB Thickness (Recommended): | 1.57 mm |
| Contact Termination Plating: | Tin |
| Surface Mount Compatible: | Yes |
| Non Magnetic: | Yes |
| Power Over Ethernet (PoE): | Non-PoE |
| Part Aliases: | 0937678126 |
| SKU: | MOL93767-8126 |
93767-8126
| Heilind Number: | MOL93767-8126 |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Number: | 93767-8126 |
| Datasheet: | Datasheet |
| ECAD Model: |
Description:
MXMag Fast Ethernet 4 Core Non-PoE Single-Port RJ45 Connector, 25.40mm Depth, 1.80mm Phy Pin Length, Right-Angle, Inverted Profile, with Shield Tabs, with Green-Yellow LEDs, Industrial Temperature, with Pick-and-Place Option, Tape and Reel
More >>Specifications
Detailed Description
Enhance your network connectivity with our MXMag Fast Ethernet RJ45 Connector. Engineered for high performance, this single-port connector features a 4-core design and a 1.80mm Phy Pin Length for efficient data transmission. With a right-angle, inverted profile and shield tabs, it ensures secure and reliable connections in industrial settings. The integrated Green-Yellow LEDs provide visual indication, while the tape and reel packaging with pick-and-place option simplifies assembly. Operating at industrial temperatures, it guarantees durability and stability. Ideal for surface mount installation, this connector is RoHS compliant, making it an environmentally friendly choice for your networking needs.
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 08/31/2019 | 506162 - Change to Product. This letter is to inform you that changes are being made to the part(s) identified in this Notice. The change may affect the fit, form, function or appearance of the parts, or it may result in a change to the specification. | Download | |||

