| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 95622-4882 |
| Color: | Black |
| Series: | 95622 - Modular Jack 8/8 - RJ45 |
| Amperage: | 1.5 A |
| Connector Type: | Modular Jack 8/8, RJ45 |
| Gender: | Female |
| Mount Type: | Surface Mount |
| Termination Method: | Surface Mount |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Contact Plating: | Gold Over Palladium-Nickel |
| Body Orientation: | Right Angle |
| Pitch: | 1.02 mm |
| Voltage: | 125 V DC |
| Material: | High Temperature Thermoplastic |
| Number of Ports: | 1 |
| Orientation: | 90° Angle |
| Keying: | No |
| Component Type: | PCB Jack |
| Operating Temperature Range: | -40 - 85 °C |
| Contact Mating Area Plating: | Gold over Palladium Nickel |
| Contact Mating Area Plating Thickness: | .051 µm, .6 µm |
| Ground to Panel / PCB: | Yes |
| Mating Cycles: | 2500 |
| PCB Locator: | Yes |
| PCB Retention: | Yes |
| Contact Termination Plating Thickness: | 1.905 µm |
| PCB Thickness (Recommended): | 1.57 mm |
| Contact Termination Plating: | Tin |
| Maximum Solder Process Temperature: | 260 °C |
| Lead Free Process Capability: | REFLOW |
| Duration at Max. Process Temperature (seconds): | 045 |
| Max. Cycles at Max. Process Temperature: | 003 |
| Termination Pitch: | 1.27 mm |
| Surface Mount Compatible: | Yes |
| Waterproof Dustproof: | No |
| Non Magnetic: | Yes |
| Material Flammability Standard: | 94V-0 |
| Part Aliases: | 0956224882 |
| SKU: | MOL95622-4882 |
95622-4882
Specifications
Detailed Description
Enhance your connectivity with this high-performance Modular Jack, designed for seamless integration into your systems. Featuring a right-angle, surface-mount design, it offers easy installation and a secure connection. Shielded for optimal signal protection, with additional panel grounding for enhanced reliability, this jack is perfect for demanding applications. The female RJ45 connector with 8/8 configuration ensures compatibility with various devices, while the durable construction, made of high-temperature thermoplastic, guarantees long-lasting performance. With gold-plated contacts for superior conductivity and a 90° angle orientation, it provides efficient signal transmission. UL certified and RoHS compliant, this jack meets high industry standards for safety and environmental responsibility. Whether for industrial or commercial use, this Modular Jack is the ideal solution for your networking needs.
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 03/31/2023 | 513285 - Change to Product. Change in drawings : This notification is to inform you about addition of suggested panel cutout information to the drawings. there is no form/fit/ functional impact to the parts | Download | |||
| 10/13/2017 | 503270 - Equipment Transfer, Production Transfer or Rearrangement. This letter is to inform you that production of the part(s) identified in this notice are being moved to a different production or shipping location. No changes will be made to the product as a result of this move. | Download | |||
| 02/15/2016 | GCM 10710576 - Manufacturing Process Change. Molex is changing the plating thickness from (3 to 7 microns) to (2 to 4 microns) on 990010050 material strip for its Modular Jacks product range. | Download | |||

