| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 98266-0294 |
| Pitch: | 5 mm |
| Series: | 98266 - Premo-Flex FFC Jumper |
| Voltage: | 60 V AC |
| Amperage: | .5 A |
| Cable Type: | Flat Flex Cable |
| Cable Length: | 30 mm |
| Number of Conductors: | 28 |
| Contact Mating Area Plating: | Tin |
| SKU: | MOL98266-0294 |
98266-0294
| Heilind Number: | MOL98266-0294 |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Number: | 98266-0294 |
| Datasheet: | Datasheet |
| ECAD Model: |
Description:
0.50mm Pitch Premo-Flex FFC Jumper, Opposite Side Contacts (Type D), 30.00mm Cable Length, Tin (Sn) Plating, 28 Circuits

