| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Omron Electric |
| Manufacturer Part Number: | Omron Electric G6A-234P-ST-US-DC9 |
| Sealed: | Yes |
| Series: | G6A |
| Coil Type: | Non-Latching |
| Mount Type: | PCB Mount |
| Coil Current: | 22.2 mA |
| Coil Voltage: | 9 VDC |
| Release Time: | 3 ms |
| Contact Method: | Bifurcated |
| Operating Time: | 5 ms |
| Coil Resistance: | 405 Ohm |
| Contact Material: | Gold Alloy, Silver |
| Power Consumption: | 200 mW |
| Switching Voltage: | 250 VAC |
| Contact Termination: | Solder |
| Contact Configuration: | DPDT |
| Contact Current Rating: | 3 A |
| Maximum Operating Temperature: | 70 °C |
| Minimum Operating Temperature: | -40 °C |
| SKU: | OMRG6A-234P-ST-US-DC9 |
G6A-234P-ST-US-DC9
| Heilind Number: | OMRG6A-234P-ST-US-DC9 |
| Manufacturer: | Omron Electric |
| Manufacturer Number: | G6A-234P-ST-US-DC9 |
| ECAD Model: |
Specifications
Detailed Description
The G6A-234P-ST-US-DC9 is a high-performance relay designed for general purpose applications. With a double-pole, double-throw (DPDT) contact configuration and a contact current rating of 3A, this relay ensures reliable switching operations. It features a silver-gold alloy contact material for enhanced durability and a sealed construction for protection against environmental factors. Operating efficiently at temperatures ranging from -40°C to 70°C, it is suitable for use in diverse environments. The coil type is non-latching, requiring a coil current of 22.2mA and a coil voltage of 9VDC for activation. With a fast operating time of 5ms and release time of 3ms, this relay offers swift response in control systems. RoHS compliant and terminated with solder for easy installation, the G6A relay guarantees quality and performance in signal and communication relay applications.
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 10/31/2024 | DMS-001 - Marking Change,. Effective immediately, beginning as of our October 2024 production, Omron will remove the EAC (Eurasian Conformity Mark) logo in order to comply with standards and regulations. In line with our policies and the subsequent closing of our sales operations in Russia, Omron will currently not extend EAC declarations and certifications. | Download | |||

