| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | WAGO |
| Manufacturer Part Number: | WAGO 2061-601/998-404 |
| Pitch: | 6 mm |
| Series: | 2061 |
| Wire Size: | 20 to 16 AWG |
| Mount Type: | Surface Mount |
| Housing Color: | White |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Conductor Size: | 20 to 16 AWG |
| Current Rating: | 17.5 A |
| Voltage Rating: | 630 V |
| Contact Plating: | Tin |
| Number of Poles: | 1 |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Housing Material: | Glass-Filled Polyphthalamide |
| Number of Levels: | 1 |
| Termination Method: | Push-In |
| Flammability Rating: | UL 94V-0 |
| Part Aliases: | 60257165 |
| SKU: | WAG2061-601/998-404 |
2061-601/998-404
Specifications
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 11/12/2019 | WAGO PCN 20191112 - Product Change. In order to optimize the operation of 2061 Series, the shape of push buttons and the operating tools will be changed. | Download | |||

