| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | WAGO |
| Manufacturer Part Number: | WAGO 2086-1110/997-607 |
| Pitch: | 3.5 mm |
| Series: | 2086 Series |
| Wire Size: | 28 to 16 AWG |
| Housing Color: | Black |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Conductor Size: | 28 to 16 AWG |
| Current Rating: | 17.5 A |
| Voltage Rating: | 320 V |
| Contact Plating: | Tin |
| Number of Poles: | 10 |
| Contact Material: | Electrolytic Copper |
| Housing Material: | Glass-Filled Polyphthalamide |
| Number of Levels: | 1 |
| Termination Method: | Cage Clamp, Push-In |
| Operating Temperature: | -60 to 105 °C |
| SKU: | WAG2086-1110/997-607 |

