| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | WAGO |
| Manufacturer Part Number: | WAGO 2624-1310 |
| Pitch: | 7.5 mm |
| Series: | 2624 Series |
| Housing Color: | Gray |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Conductor Size: | 24 to 10 AWG |
| Current Rating: | 41 A |
| Voltage Rating: | 1000 V |
| Contact Plating: | Tin |
| Number of Poles: | 10 |
| Contact Material: | Electrolytic Copper |
| Housing Material: | Nylon |
| Number of Levels: | 1 |
| Termination Method: | Cage Clamp, Push-In |
| Operating Temperature: | -60 to 105 °C |
| SKU: | WAG2624-1310 |

