| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | TE Connectivity |
| Manufacturer Part Number: | TE Connectivity 2299683-3 |
| Series: | Economy Power 2.5 |
| Housing Material: | Polybutylene Terephthalate |
| Number of Rows: | 1 |
| Termination Method: | Solder, Through Hole - Solder |
| Contact Material: | Brass |
| Pitch: | .098 in, 2.5 mm |
| Voltage: | 250 VAC |
| Contact Type: | Pin |
| Package Quantity: | 900 |
| Contact Amperage: | 4.2 A |
| Number of Positions: | 3 |
| Housing Color: | Natural |
| Mount Orientation: | Vertical |
| GPL: | 101 |
| Packaging: | Tape |
| Operating Temperature Range: | 131 - 221 °F, -55 - 105 °C |
| Circuit Application: | Power & Signal |
| Contact Mating Area Plating: | Tin |
| Contact Mating Area Plating Thickness: | 2.03 µm, 80 µin |
| PCB Retention: | Without |
| PCB Contact Termination Area Plating: | Tin |
| PCB Thickness (Recommended): | .063 in, 1.6 mm |
| Connector Height: | .346 in, 8.8 mm |
| Sealable: | No |
| GPL Description: | Appliances |
| Connector and Contact Terminate To: | Printed Circuit Board |
| Product Code: | L013 |
| Contact Layout: | Inline |
| Connector Length: | 12.5 mm, .49 in |
| Connector System: | Wire to Board |
| ECCN: | EAR99 |
| Connector Contact Load Condition: | Fully Loaded |
| Contact Shape: | Round |
| Connector Width: | .252 in, 6.4 mm |
| Mating Retention: | With |
| PCB Mount Alignment: | Without |
| Termination Post Tail Length: | .134 in, 3.4 mm |
| Header Type: | Shrouded |
| Connector Assembly Type: | PCB Mount Header |
| PCB Contact Termination Area Plating Thickness: | 2.032 µm, 80 µin |
| Contact Mating Area Length: | .142 in, 3.6 mm |
| Contact Retention: | Without |
| Glow Wire Rating: | Standard Part - Not Glow Wire |
| Material Flammability Standard: | UL 94V-0 |
| Part Aliases: | 2299683-3 |
| SKU: | AMP2299683-3 |
2299683-3
Specifications
Detailed Description
Enhance your power and signal connections with our EP2.5 HDR 3P VERT W/O BOSS,TAPING connector. Featuring a vertical mount orientation and a 2.5mm pitch, this high-quality connector is designed for reliable performance. With a housing made of Polybutylene Terephthalate and brass contacts, it ensures durability and efficient conductivity. Operating in a wide temperature range from -55 to 105°C, it's suitable for various applications. With UL 94V-0 flammability standard compliance and a contact rating of 4.2A at 250VAC, it meets safety and performance requirements. Ideal for appliances and other electronic devices, this connector is a crucial component for your PCB assemblies.


