| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | TE Connectivity |
| Manufacturer Part Number: | TE Connectivity 626041-2 |
| Series: | FASTON 110 |
| Contact Material: | Brass |
| Contact Plating: | Tin |
| Overall Length: | 14 mm, .551 in |
| Material: | Brass |
| Compatible Tab Width: | .11 in, 2.8 mm |
| Compatible Tab Thickness: | .032 in, .81 mm |
| Terminal Type: | Receptacle |
| Orientation: | Straight |
| Operating Temperature Range: | -40 - 110 °C, -40 - 230 °F |
| Wire Size: | 15 - 20 AWG, .51 - 1.65 mm² |
| Crimp Type: | F-Crimp |
| Barrel Type: | Open |
| Accepts Wire Insulation Diameter: | .08 - .119 in, 2.03 - 3.04 mm |
| Product: | Quick Disconnects |
| Product Type: | Receptacle |
| SKU: | AMP626041-2 |
626041-2
Specifications
Detailed Description
Enhance your electrical connections with our FASTON .110 Receptacle Terminal, designed for efficiency and durability. Crafted from high-quality brass with a tin plating, it ensures reliable conductivity. Suitable for 15-20 AWG wire sizes, this terminal offers versatile compatibility. Its straight orientation and F-Crimp design make installation a breeze. With an operating temperature range of -40 to 110°C, it's ideal for various environments. Trust in its performance for secure and efficient wire connections.ROHS compliant for peace of mind. Elevate your projects with this essential component.
Application Tooling
| Product | Part # | Description | Stock |
|---|---|---|---|
| TE Connectivity 2150017-1 | TE Connectivity 626041-2 Application Tooling | ![]() |
| TE Connectivity 2150017-2 | TE Connectivity 626041-2 Application Tooling | ![]() |
| TE Connectivity 7-2150017-7 | TE Connectivity 626041-2 Application Tooling | ![]() |
For Use With
| Product | Part # | Description | Stock |
|---|---|---|---|
| TE Connectivity 881607-2 | ![]() |
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 08/02/2021 | P-21-021131 - Manufacturing location change. Following Part Numbers will be transferred from TE Connectivity Brazil (Braganca Paulista) to Outside Vendor. | Download | |||


