| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | TE Connectivity |
| Manufacturer Part Number: | TE Connectivity 66360-1 |
| Series: | AMP Type III+ |
| Accessory Type: | Contact |
| Termination Method: | Crimp |
| Contact Material: | Brass |
| Contact Size: | 16 |
| Contact Type: | Socket |
| Cable Type: | Discrete Wire |
| Contact Amperage: | 13 A |
| Termination Type: | Crimp |
| Operating Temperature Range: | -55 - 150 °C, -67 - 302 °F |
| Circuit Application: | Power & Signal |
| Contact Mating Area Plating: | Gold |
| Contact Mating Area Plating Thickness: | 30 µin, .76 µm |
| Contact Termination Plating Thickness: | 10 µin, .25 µm |
| Contact Underplating Material: | Nickel |
| Connector and Contact Terminate To: | Wire & Cable |
| Wire Size: | 14 - 18 AWG, .8 - 2 mm² |
| Contact Termination Plating: | Gold |
| Contact Underplating Thickness: | 30 µin, .76 µm |
| Wire Insulation Support: | With |
| Accepts Wire Insulation Diameter: | .08 - .1 in, 2.03 - 2.54 mm |
| Test Current: | 13 A |
| Color Code: | Violet |
| Contact Product Type: | Contact |
| Mating Pin Diameter: | .062 in, 1.57 mm |
| Part Aliases: | 66360-1 |
| SKU: | AMP66360-1 |
66360-1
| Heilind Number: | AMP66360-1 |
| Manufacturer: | TE Connectivity |
| Manufacturer Number: | 66360-1 |
| Datasheet: | Instruction Sheet |
| ECAD Model: |
Specifications
Detailed Description
Enhance your power and signal connections with our AMP Type III+ Socket contacts. Designed for 18-14 AWG discrete wire applications, these contacts feature durable brass construction with gold plating for reliable conductivity. With a contact amperage of 13 A, they ensure efficient performance in industrial environments. The crimp termination method offers secure attachment, while the operating temperature range of -55 to 150°C allows for versatile use. Each package contains 1000 loose piece contacts, ideal for various applications in power connectors, battery clips, and more. RoHS compliant and color-coded violet for easy identification, these contacts guarantee quality and efficiency in your projects.
Frequently Bought Together
| Product | Part # | Description | Stock |
|---|---|---|---|
| TE Connectivity 1-206062-4 | CABLE CLAMP KIT #11 | ![]() |
| TE Connectivity 1-480698-0 | 02P UMNL PLUG HSG NATL | ![]() |
| TE Connectivity 1-640719-0 | 02P UMNL STR/REL & INSRT NATL | ![]() |
| TE Connectivity 205090-1 | HD 20 SOCKET CONTACT | ![]() |
| TE Connectivity 205203-8 | CRIMP SNAP RCPT ASSY,SIZE 1 | ![]() |
| TE Connectivity 206037-1 | CPC PLUG ASSEMBLY SIZE 17-16 | ![]() |
| TE Connectivity 206153-1 | 11-4 F.H. RECEPT. STD. SEX | ![]() |
| TE Connectivity 206358-5 | CABLE CLAMP ASY, SIZE 11 | ![]() |
| TE Connectivity 208945-5 | SZ 14 UNASSM KIT,CMC | ![]() |
| TE Connectivity 34120 | TERMINAL,SOLIS R 16-14 6 | ![]() |
| TE Connectivity 5205817-1 | KIT SCREWLOCK FEMALE | ![]() |
| TE Connectivity 52124-1 | TERMINAL, PIDG, R 26-22 10 | ![]() |
| TE Connectivity 552032-1 | ASSY, PLUG, 50 POS, B SLOT | ![]() |
| TE Connectivity 5745171-1 | SIZE 1 ASSY KIT .250 | ![]() |
| TE Connectivity 5748676-3 | DIE CAST CBL CLMP KIT,SZ 3 | ![]() |
| TE Connectivity 641777-1 | UMNL STR/REL ADAPTER NATL | ![]() |
| TE Connectivity 66105-1 | III+ SKT,24-20,30AU<10,LP | ![]() |
| TE Connectivity 747784-8 | JACKSCREW KIT,4-40, BULK | ![]() |
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 06/22/2026 | PCN-26-274187 - Material Change. Our plating instructions will be standardized. Gold plating will be removed from non functional areas of the contacts. Plating on the interface areas will be retained with no functional changes. Crimp barrel areas will be plated with tin if they are not currently plated with tin. This new condition does not impact performance, as it is already covered by Product Specification 108 10042 and the referenced engineering test reports within that specification. | Download | |||
| 01/06/2025 | PCN-24-213636 - Material standardization. This PCN replaces either PCN-24-2430008, PCN-24-213012 or PCN-24-213010 -- Sustainable precious metal plating standardization across product lines | Download | |||
| 11/26/2024 | PCN-24-213012 - Product Improvement. Sustainable precious metal plating standardization across product lines. | Download | |||
| 07/02/2024 | PCN-24-213573-C - PCN Cancellation. Wrong Ship Dates, PCN will be replaced. Sustainable precious metal plating standardization across product lines. | Download | |||


