| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 87263-0893 |
| Color: | Black |
| Series: | 87263 - Milli-Grid |
| Amperage: | 1 A |
| Connector Type: | Milli-Grid |
| Number of Contacts: | 8 |
| Number of Rows: | 2 |
| Termination Method: | Surface Mount |
| Pitch: | 2 mm |
| Voltage: | 125 V |
| Material: | High Temperature Thermoplastic |
| Orientation: | Bottom Entry |
| Pick and Place: | With Pick and Place Cap |
| Operating Temperature Range: | -55 - 105 °C |
| Circuit Application: | Signal |
| Contact Mating Area Plating: | Gold |
| Contact Mating Area Plating Thickness: | .381 µm |
| Number of Contacts Loaded: | 8 |
| Mating Cycles: | 25 |
| PCB Locator: | Yes |
| PCB Retention: | Without |
| Polarized to PCB: | Yes |
| Polarized to Mate: | No |
| Supplier Product Group: | PCB Socket Receptacles |
| Connector System: | Board to Board |
| Contact Termination Plating: | Tin |
| Maximum Solder Process Temperature: | 265 °C |
| Lead Free Process Capability: | REFLOW |
| Duration at Max. Process Temperature (seconds): | 014 |
| Max. Cycles at Max. Process Temperature: | 001 |
| Termination Pitch: | 2 mm |
| Glow Wire Capable: | No |
| Lock to Mating Part: | No |
| Material Flammability Standard: | 94V-0 |
| Part Aliases: | 0872630893 |
| SKU: | MOL87263-0893 |
87263-0893
| Heilind Number: | MOL87263-0893 |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Number: | 87263-0893 |
| Datasheet: | Datasheet |
| ECAD Model: |
Description:
2.00mm Pitch Milli-Grid Receptacle, Surface Mount, Bottom Entry, 0.38µm Gold (Au) Selective Plating, 8 Circuits, with Pick-and-Place Cap, with Peg, Tape and Reel, Lead-Free
More >>Specifications
Detailed Description
Elevate your PCB connectivity with the Milli-Grid Black Connector. Featuring a durable High Temperature Thermoplastic construction, this connector ensures reliable performance in a range of environments. With a pitch of 2mm and two rows of eight contacts, it offers seamless integration for your signal circuitry. Gold plating in the contact mating area guarantees optimal conductivity, while tin termination plating allows for easy soldering. Operating efficiently in temperatures ranging from -55 to 105°C, it meets stringent industry standards for safety and performance. Ideal for board-to-board applications, this connector is RoHS compliant, making it a sustainable choice for your electronic projects.
Frequently Bought Together
| Product | Part # | Description | Stock |
|---|---|---|---|
| Molex 208658-1001 | HDMI v2.1 Receptacle, Right-Angle, 0.76µm Gold(Au) Plating, 1.80mm Tab, Tape and Reel, 19 Circuits | ![]() |
| Molex 26-48-1085 | KK 396 Breakaway Header, Vertical, Square Pin, with Friction Lock, 8 Circuits, Tin (Sn) Plating | ![]() |
| Molex 26-50-3030 | KK 156 Header Assy FrLk Bkwy 03 ckt Tin | ![]() |
| Molex 43030-0002 | Micro-Fit 3.0 Crimp Terminal, Female, with Select Gold (Au) Plated Phosphor Bronze Contact, 24-20 AWG, Reel | ![]() |
| Molex 43045-1001 | Micro-Fit 3.0 Right-Angle Header, 3.00mm Pitch, Dual Row, 10 Circuits, with Snap-in Plastic Peg PCB Lock, 0.38µm Gold Plating, Glow-Wire Capable, Black | ![]() |
| Molex 53253-0270 | 2.00mm Pitch, Micro-Latch PCB Header, Single Row, Vertical, Through Hole, Tin (Sn) Plating, 2 Circuits, Tray, 3.50mm PC Tail Length | ![]() |
| Molex 90119-0110 | C-Grid III Female Crimp Terminal, 24-22 AWG, Reel, 0.38µm Selective Gold (Au) | ![]() |
| Molex 90130-3210 | C-Grid III Header, Dual Row, Right-Angle, Shrouded, Fully Loaded, 10 Circuits, Black 0.38µm Gold (Au) Selective Plating | ![]() |
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 10/18/2024 | 514962 - Equipment Transfer, Production Transfer or Rearrangement. This notification is to inform about relocate production from Singapore to the Molex Malaysia production facility | Download | |||


