| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | TE Connectivity | Raychem |
| Manufacturer Part Number: | TE Connectivity | Raychem HX-SCE-1K-4.8-50-9 |
| Color: | White |
| Overall Length: | 2 in |
| Shrink Ratio: | 2:1 |
| Operating Temperature Range: | -55 - 105 °C, -67 - 221 °F |
| Compatible Cable Diameter: | .1 - .16 in, 1.5 - 4 mm |
| Tubing Type: | Ladder |
| Part Aliases: | F77737-000 |
| SKU: | RYCHX-SCE-1K-4.8-50-9 |
HX-SCE-1K-4.8-50-9
| Heilind Number: | RYCHX-SCE-1K-4.8-50-9 |
| Manufacturer: | TE Connectivity | Raychem |
| Manufacturer Number: | HX-SCE-1K-4.8-50-9 |
| Datasheet: | Instruction Sheet (non U.S.) |
| ECAD Model: |
Specifications
Detailed Description
Easily identify and protect cables with our HX-SCE-1K-4.8-50-9 white shrink tubing. This durable 2-inch tubing features a 2:1 shrink ratio, perfect for snugly fitting cables with a diameter of .1 to .16 inches. Operating seamlessly in temperatures ranging from -55 to 105°C (-67 to 221°F), it offers reliable performance in various environments. Its ladder design ensures efficient installation, while its RoHS compliance guarantees environmental sustainability. Also known as F77737-000, this tubing is a must-have for organizing and labeling wires effectively. Browse our range of printable shrink tubing for all your wire and cable marking needs.
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 04/22/2014 | D-14-022644 - Drafting Error/Omission/Clarification. | Download | |||

