| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | TE Connectivity | Raychem |
| Manufacturer Part Number: | TE Connectivity | Raychem RNF-3000-1.5/0.5-X-STK |
| Color: | Clear |
| Overall Length: | 1220 mm, 48.03 in |
| Material: | Irradiated Modified Polyolefin |
| Shrink Ratio: | 3:1 |
| Shrink Temperature: | 80 °C |
| Operating Temperature Range: | -55 - 135 °C |
| Product: | Heat Shrink Tubing |
| Recovered Diameter: | .019 in, .5 mm |
| Expanded Diameter: | .06 in, 1.5 mm |
| Part Aliases: | 5677902003 |
| SKU: | RYCRNF-3000-1.5/0.5-X-STK |
RNF-3000-1.5/0.5-X-STK
| Heilind Number: | RYCRNF-3000-1.5/0.5-X-STK |
| Manufacturer: | TE Connectivity | Raychem |
| Manufacturer Number: | RNF-3000-1.5/0.5-X-STK |
| Datasheet: | Quality Specification |
| ECAD Model: |
Specifications
Detailed Description
Enhance cable protection with our RNF-3000-1.5/0.5-X-STK Heat Shrink Tubing. Made of irradiated modified polyolefin, this clear tubing offers a 3:1 shrink ratio, ensuring a snug fit around wires and cables. With a shrink temperature of 80°C and an operating range of -55 to 135°C, it provides reliable insulation in various environments. Measuring 1220mm in overall length, it accommodates different cable sizes. ROHS compliant and durable, it is an essential component for abrasion protection and cable maintenance. Upgrade your wire and cable management with this high-quality heat shrink tubing.
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 04/08/2020 | P-20-018881 - Product improvement. We are moving to a more robust design that will give better protection to the tubing products during transportation. The boxes are moving from a square profile to a rectangular one with different cardboard and latching method. We will be transitioning boxes as existing packaging is consumed so not all product will change at the same time. | Download | |||

