| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | TE Connectivity | Raychem |
| Manufacturer Part Number: | TE Connectivity | Raychem RT-1145-OX-17-0 |
| Color: | Black |
| Overall Length: | 2.5 in, 63.5 mm |
| Material: | Crosslinked Fluoroelastomer |
| Shrink Ratio: | 3.6:1 |
| Shrink Temperature: | 175 °C |
| Operating Temperature Range: | -40 - 200 °C |
| Product: | Heat Shrink Tubing |
| Recovered Diameter: | .38 in, 9.65 mm |
| Expanded Diameter: | 1.37 in, 34.8 mm |
| Part Aliases: | 153329-000 |
| SKU: | RYCRT-1145-OX-17-0 |
RT-1145-OX-17-0
| Heilind Number: | RYCRT-1145-OX-17-0 |
| Manufacturer: | TE Connectivity | Raychem |
| Manufacturer Number: | RT-1145-OX-17-0 |
| Datasheet: | Product Specification |
| ECAD Model: |
Specifications
Detailed Description
Enhance cable insulation with our RT-1145-OX-17-0 heat shrink tubing in sleek black. Crafted from durable Crosslinked Fluoroelastomer, it offers exceptional protection with a 3.6:1 shrink ratio. Operating seamlessly in temperatures ranging from -40 to 200°C, it ensures reliable performance in diverse environments. Easily install with a shrink temperature of 175°C, achieving a snug fit. With an expanded diameter of 1.37 inches and a recovered diameter of 0.38 inches, it accommodates various cable sizes. RoHS compliant, it meets environmental standards without compromising on quality. Ideal for abrasion protection in wire and cable management, this tubing is a must-have for efficient and secure installations. Elevate your projects with this essential component.
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 09/30/2024 | P-24-026777 - Stop ship on Mil spec. Manufacturing location for an existing supplier for a raw material used in RW-200 and RT-1145 heat-shrink tubing as well as a qualification of secondary supplier to ensure supply chain robustness. The materials are the same grade as the existing raw material so no change to form, fit, or function nor deviation from specification RW-3037. Due to this change, TE cannot ship under M23053/13 for RW-200 tubing using standard part numbers before we the materials have passed DoD qualification. | Download | |||

