| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | TE Connectivity | Raychem |
| Manufacturer Part Number: | TE Connectivity | Raychem RT-1145-OX-75-0 |
| Color: | Black |
| Overall Length: | 152.4 mm, 5 in |
| Material: | Crosslinked Fluoroelastomer |
| Shrink Ratio: | 4:1 |
| Shrink Temperature: | 175 °C |
| Operating Temperature Range: | -40 - 200 °C |
| Product: | Heat Shrink Tubing |
| Recovered Diameter: | .38 in, 9.65 mm |
| Expanded Diameter: | 1.5 in, 38.1 mm |
| Part Aliases: | 898369-000 |
| SKU: | RYCRT-1145-OX-75-0 |
RT-1145-OX-75-0
| Heilind Number: | RYCRT-1145-OX-75-0 |
| Manufacturer: | TE Connectivity | Raychem |
| Manufacturer Number: | RT-1145-OX-75-0 |
| Datasheet: | Product Specification |
| ECAD Model: |
Specifications
Detailed Description
Enhance durability and safeguard your cables with our RT-1145-OX-75-0 Heat Shrink Tubing, crafted from high-quality Crosslinked Fluoroelastomer. Designed for optimal protection, this black tubing offers a 4:1 shrink ratio, ensuring a snug fit around your cables. With a shrink temperature of 175 °C and an operating temperature range of -40 to 200 °C, it guarantees reliable performance even in extreme conditions. The tubing measures 152.4 mm (5 in) in overall length, with a recovered diameter of 9.65 mm (.38 in) and an expanded diameter of 38.1 mm (1.5 in), making it suitable for various applications. Trust in this product to provide effective abrasion protection and meet your wire and cable management needs.
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 09/30/2024 | P-24-026777 - Stop ship on Mil spec. Manufacturing location for an existing supplier for a raw material used in RW-200 and RT-1145 heat-shrink tubing as well as a qualification of secondary supplier to ensure supply chain robustness. The materials are the same grade as the existing raw material so no change to form, fit, or function nor deviation from specification RW-3037. Due to this change, TE cannot ship under M23053/13 for RW-200 tubing using standard part numbers before we the materials have passed DoD qualification. | Download | |||

