| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | TE Connectivity | Raychem |
| Manufacturer Part Number: | TE Connectivity | Raychem TXR40AB90-2414BI |
| Color: | Olive Drab |
| Series: | TXR |
| Maximum Operating Temperature: | 175 °C |
| Body Orientation: | Right Angle |
| Shell Size: | 25, J |
| Body Material: | Aluminum |
| Cable Diameter: | 11.1 - 17.8 mm, .438 - .7 in |
| Device Type: | Side-Entry Tinel-Lock Ring, Tinel-Lock Ring |
| GPL: | 907 |
| Operating Temperature Range: | -65 - 175 °C, -85 - 347 °F |
| GPL Description: | Aerospace Defense & Marine |
| Product Code: | C417 |
| Adapter Material: | Cadmium (AMS-QQ-P-416 Type II, Class 3) |
| Cable Diameter Range: | 11.1 - 17.8 mm, .438 - .7 in |
| Adapter Angle: | 90° |
| Adapter Entry Size: | 14 |
| Cable Entry Diameter: | .01 - .88 in |
| Backshell Plating: | Cadmium |
| Part Aliases: | 081649-000 |
| SKU: | RYCTXR40AB90-2414BI |
TXR40AB90-2414BI
Specifications
Detailed Description
Introducing the TXR40AB90-2414BI, a rugged and reliable side-entry Tinel-Lock Ring that's perfect for aerospace, defense, and marine applications. With a maximum operating temperature of 175°C, this right-angle connector ensures dependable performance in harsh environments. The olive drab aluminum body, shell size 25 J, and cadmium backshell plating provide durability and corrosion resistance. Suitable for cable diameters ranging from 11.1mm to 17.8mm, it offers a secure and efficient connection. Trust in the TXR series for quality and performance in circular connector accessories and components.

