| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | TE Connectivity | Sensors |
| Manufacturer Part Number: | TE Connectivity | Sensors M3041-000005-01KPG |
| Accuracy: | ±1 % Span |
| Sensor Type: | Industrial Pressure Transducer |
| Operating Temperature Range: | -20 - 85 °C, -4 - 185 °F |
| Supply Voltage: | 5 V |
| Port Fitting: | 1/4 MNPT |
| Output: | 0 - 100 mV |
| Operating Pressure: | 1000 psi |
| Pressure Type: | Gage |
| SKU: | TSSM3041-000005-01KPG |
M3041-000005-01KPG
| Heilind Number: | TSSM3041-000005-01KPG |
| Manufacturer: | TE Connectivity | Sensors |
| Manufacturer Number: | M3041-000005-01KPG |
| ECAD Model: |
Specifications
Detailed Description
Ensure precise pressure measurements with our PRESS XDCR. Featuring a ±1% Span accuracy, this Industrial Pressure Transducer guarantees reliable performance in a wide operating temperature range from -20 to 85°C (-4 to 185°F). With a 1/4 MNPT port fitting, it seamlessly integrates into your system, delivering an output of 0-100 mV. Whether you're monitoring equipment or processes, this gage pressure sensor is the perfect solution, offering a 1000 psi operating pressure capacity. Compliant with RoHS standards, it's not only efficient but also environmentally friendly. Trust in the accuracy and durability of our PRESS XDCR for all your pressure sensing needs.
For Use With
| Product | Part # | Description | Stock |
|---|---|---|---|
| TE Connectivity | Sensors M3041-000006-01KPG | ![]() |
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 09/21/2024 | PCN-SZ-240028 - COO Adjustment. TE Connectivity Sensors business has made the decision to remove the “Made in China” marking on the product itself and/or the packaging of the product. This change will also include the documentation accompanying the product (invoice) to fully align with US regulations. Details and the list of part numbers affected including the specific marking is provided as an attachment to this notification letter. This change will be effective October 1, 2024, and you could potentially receive mixed shipments. | Download | |||


