| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 53254-0270 |
| Series: | 53254 - Micro-Latch |
| Amperage: | 2 A |
| Connector Type: | Micro-Latch |
| Number of Contacts: | 2 |
| Number of Rows: | 1 |
| Termination Method: | Through Hole |
| Contact Material: | Brass |
| Body Orientation: | Right Angle |
| Pitch: | 2 mm |
| Voltage: | 125 V |
| Material: | Nylon |
| Orientation: | Right Angle |
| Tail Length: | 3.5 mm |
| Operating Temperature Range: | -40 - 105 °C |
| Contact Mating Area Plating: | Tin |
| Contact Mating Area Plating Thickness: | 1.016 µm |
| Number of Contacts Loaded: | 2 |
| Mating Cycles: | 30 |
| PCB Locator: | No |
| PCB Retention: | Yes |
| Polarized to PCB: | No |
| Contact Termination Plating Thickness: | 1.016 µm |
| Polarized to Mate: | Yes |
| PCB Thickness (Recommended): | 1.6 mm |
| Connector System: | Wire to Board |
| Contact Termination Plating: | Tin |
| Glow Wire Capable: | No |
| Lock to Mating Part: | Yes |
| Stackable: | No |
| Surface Mount Compatible: | No |
| Breakaway: | No |
| Make First / Break Last: | No |
| Shroud Type: | Partial |
| Part Aliases: | 0532540270 |
| SKU: | MOL53254-0270 |
53254-0270
Specifications
Detailed Description
Enhance connectivity with our Micro-Latch series 53254, featuring a compact design perfect for space-constrained applications. With a 2 A amperage and 125 V voltage rating, this right-angle connector ensures reliable power transmission. Its two brass contacts, plated with tin for optimal conductivity, offer secure through-hole termination. Constructed with durable nylon, it can withstand operating temperatures ranging from -40 to 105°C. Designed for wire-to-board connections, this connector is ideal for PCB applications, with PCB retention and polarization features for added stability. RoHS compliant, it meets stringent environmental standards, making it a sustainable choice for your projects. Elevate your connectivity solutions with our Micro-Latch connector.
Frequently Bought Together
| Product | Part # | Description | Stock |
|---|---|---|---|
| Molex 10-84-4020 | 6.35mm Pitch MLX Power Connector Header, Vertical, 2 Circuits, PA Polyamide Nylon 6/6 94V-2, Tin (Sn) Plating, White | ![]() |
| Molex 19006-0020 | Avikrimp Quick Disconnect, Female Flag, for 12-10 AWG Wire, Tab 6.35 x 0.81mm, Yellow, Mylar Tape | ![]() |
| Molex 22-23-2081 | KK 254 Solid Header, Vertical, with Friction Lock, 8 Circuits, Tin (Sn) Plating | ![]() |
| Molex 39-29-9066 | Mini-Fit Jr. Vertical Header, 4.20mm Pitch, Dual Row, 6 Circuits, with Snap-in Plastic Peg PCB Lock, Tin, Natural | ![]() |
| Molex 39-30-1049 | Mini-Fit Jr. Vertical Header, 4.20mm Pitch, Single Row, 4 Circuits, with Snap-in Plastic Peg PCB Lock, Tin, Natural | ![]() |
| Molex 44915-0001 | Modular Plug, Category 6, Long Body, Unshielded, 8/8 | ![]() |
| Molex 51065-0200 | 2.00mm Pitch, Micro-Latch Receptacle Crimp Housing, Single Row, 2 Circuits, Natural | ![]() |
| Molex 53253-0270 | 2.00mm Pitch, Micro-Latch PCB Header, Single Row, Vertical, Through Hole, Tin (Sn) Plating, 2 Circuits, Tray, 3.50mm PC Tail Length | ![]() |
| Molex 53253-0370 | 2.00mm Pitch, Micro-Latch PCB Header, Single Row, Vertical, Through Hole, Tin (Sn) Plating, 3 Circuits, Tray, 3.50mm PC Tail Length | ![]() |
| Molex 53253-0570 | 2.00mm Pitch, Micro-Latch PCB Header, Single Row, Vertical, Through Hole, Tin (Sn) Plating, 5 Circuits, Tray, 3.50mm PC Tail Length | ![]() |
| Molex 53253-0670 | 2.00mm Pitch, Micro-Latch PCB Header, Single Row, Vertical, Through Hole, Tin (Sn) Plating, 6 Circuits, Tray, 3.50mm PC Tail Length | ![]() |
| Molex 53254-0370 | 2.00mm Pitch, Micro-Latch PCB Header, Single Row, Right-Angle, Through Hole, Tin (Sn) Plating, 3 Circuits, Tray, 3.50mm PC Tail Length | ![]() |
| Molex 53254-0470 | 2.00mm Pitch, Micro-Latch PCB Header, Single Row, Right-Angle, Through Hole, Tin (Sn) Plating, 4 Circuits, Tray, 3.50mm PC Tail Length | ![]() |
| Molex 87759-1050 | Milli-Grid Header, Surface Mount, Vertical, 10 Circuits, 0.38µm Gold (Au) Selective Plating, with Press-fit Plastic Pegs, Lead-Free | ![]() |
| Molex 87831-1041 | 2.00mm Pitch, Milli-Grid PCB Header, Dual Row, Vertical, Through Hole, Shrouded, 10 Circuits, 0.38µm Gold (Au) Plating, 2.50mm Tail Length, Dual Side Slots, Center Friction Lock, Tube | ![]() |
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 01/29/2021 | 509432 - Supplier Change. additional manufacturing source for 53254 series. the reason for the change is to secure the supply for 53254 series due to capacity expansion for molex Malaysia. no impact of the change since there is no change in design. | Download | |||


