| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 19164-0044 |
| Color: | Blue |
| Series: | 19164 - Butt - Perma-Seal |
| Connector Type: | Butt, Perma-Seal |
| Contact Material: | Copper |
| Contact Plating: | Tin |
| Voltage: | 600 V |
| Insulation Material: | NiAc |
| Maximum Voltage: | 600 V |
| Operating Temperature Range: | -55 - 125 °C |
| Contact Mating Area Plating: | Tin |
| Wire Size: | 14 AWG, 16 AWG |
| Contact Termination Plating: | Tin |
| Wire Insulation Diameter: | 5.97 mm |
| Barrel Type: | Closed |
| Part Aliases: | 0191640044 SBB-16-14 |
| SKU: | MOL19164-0044 |
19164-0044
Specifications
Detailed Description
Efficiently seal and secure your 14-16 AWG wires with our Perma-Seal Butt Splice. Designed for reliable connectivity, this blue connector features copper contacts with tin plating, ensuring optimal performance at voltage levels up to 600 V. The NiAc insulation and closed barrel construction provide durability in a wide operating temperature range (-55 - 125 °C). RoHS compliant and easy to install, it's a must-have for professional crimping applications. Upgrade your wire connections with this essential component for seamless electrical systems.
Frequently Bought Together
| Product | Part # | Description | Stock |
|---|---|---|---|
| Molex 19164-0003 | Perma-Seal Ring Tongue Terminal for 22-18 AWG Wire, Stud Size 10 (M5), Carton | ![]() |
| Molex 19164-0013 | Perma-Seal Butt Splice for 22-18 AWG Wire, Carton | ![]() |
| Molex 19164-0020 | Perma-Seal Ring Tongue Terminal for 16-14 AWG Wire, Stud Size 3/8" (M9), Carton | ![]() |
| Molex 19164-0026 | Perma-Seal Ring Tongue Terminal for 16-14 AWG Wire, Stud Size 1/4" (M6), Carton | ![]() |
| Molex 19164-0034 | Perma-Seal Ring Tongue Terminal for 16-14 AWG Wire, Stud Size 10 (M5), Carton | ![]() |
| Molex 19164-0043 | Perma-Seal Step Down Butt Splice from 16/14 to 22/18 AWG Wire, Carton | ![]() |
| Molex 19164-0048 | Perma-Seal Male Quick Disconnect Tab for 16-14 AWG Wire, Tab Size 6.35 x 0.81mm, Carton | ![]() |
| Molex 19164-0050 | Perma-Seal Female Quick Disconnect Receptacle for 16-14 AWG Wire, Tab Size 6.35 x 0.81mm, Carton | ![]() |
| Molex 19164-0055 | Perma-Seal Snap Receptacle for 16-14 AWG Wire, Diameter 4.57mm, Carton | ![]() |
| Molex 19164-0056 | Perma-Seal Butt Splice for 12-10 AWG Wire, Carton | ![]() |
| Molex 19164-0068 | Perma-Seal Ring Tongue Terminal for 12-10 AWG Wire, Stud Size 3/8" (M9), Carton | ![]() |
| Molex 19164-0077 | Perma-Seal Step Down Butt Splice from 12/10 to 16/14 AWG Wire, Carton | ![]() |
| Molex 39-00-0038 | Mini-Fit Female Crimp Terminal, Tin (Sn) over Copper (Cu) Plated Brass, Double 22+22 or Single 24-18 AWG, Reel | ![]() |
| Molex 39-01-2020 | Mini-Fit Jr. Receptacle Housing, Dual Row, 2 Circuits, UL 94V-2, Natural | ![]() |
| Molex 39-01-2085 | Mini-Fit Jr. Receptacle Housing, Dual Row, 8 Circuits, UL 94V-0, Natural | ![]() |
| Molex 42816-0412 | Mini-Fit Sr. Receptacle Housing, 10.00mm Pitch, Single Row, 4 Circuit, Black | ![]() |
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 02/18/2019 | 506408 - Packaging Method/Quantity Changing. This letter is to inform you that the part(s) referenced in this notice will undergo packaging specification changes that may include new container sizes, quantities or changes to the label. No changes will be made to the product as a result of this change. | Download | |||


