| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 19164-0045 |
| Color: | Blue |
| Series: | 19164 - Butt - Funnel Entry - Perma-Seal |
| Connector Type: | Butt - Funnel Entry, Perma-Seal |
| Contact Material: | Copper |
| Contact Plating: | Tin |
| Voltage: | 600 V |
| Insulation Material: | NiAc |
| Maximum Voltage: | 600 V |
| Operating Temperature Range: | -55 - 125 °C |
| Contact Mating Area Plating: | Tin |
| Wire Size: | 14 AWG, 16 AWG |
| Contact Termination Plating: | Tin |
| Wire Insulation Diameter: | 5.84 mm |
| Barrel Type: | Closed |
| Part Aliases: | 0191640045 SBB-16-14T |
| SKU: | MOL19164-0045 |
19164-0045
Specifications
Detailed Description
Ensure secure electrical connections with our Perma-Seal Butt Splice, designed for 14-16 AWG wires. Featuring a Mylar Tape Carrier for added durability, this blue connector is part of our reliable 19164 series. With a contact material of copper and tin plating, it offers a maximum voltage of 600 V, making it ideal for various applications. Its closed barrel design and funnel entry ensure easy installation and superior performance, even in harsh environments with an operating temperature range of -55 to 125°C. RoHS compliant and certified by UL and CSA agencies, this splice guarantees quality and safety. Perfect for professional use, it comes packaged on adhesive tape for convenient handling. Trust in our Perma-Seal Butt Splice for seamless wire connections.
Frequently Bought Together
| Product | Part # | Description | Stock |
|---|---|---|---|
| Molex 19154-0017 | InsulKrimp Butt Splice for 16-14 AWG Wire, Tape and Reel | ![]() |
| Molex 19164-0013 | Perma-Seal Butt Splice for 22-18 AWG Wire, Carton | ![]() |
| Molex 19164-0014 | Perma-Seal Butt Splice for 22-18 AWG Wire, Mylar Tape Carrier | ![]() |
| Molex 19164-0043 | Perma-Seal Step Down Butt Splice from 16/14 to 22/18 AWG Wire, Carton | ![]() |
| Molex 19164-0056 | Perma-Seal Butt Splice for 12-10 AWG Wire, Carton | ![]() |
| Molex 19164-0057 | Perma-Seal Butt Splice for 12-10 AWG Wire, Mylar Tape Carrier | ![]() |
| Molex 19164-0063 | Perma-Seal Ring Tongue Terminal for 12-10 AWG Wire, Stud Size 10 (M5), Carton | ![]() |
| Molex 19193-0216 | VersaKrimp Ring Tongue Terminal for 6 AWG Wire, Closed-Brazed Barrel, Stud Size 3/8" (M9), Carton | ![]() |
| Molex 33472-4801 | MX150 Mat-Sealed Female Connector Assembly, Dual Row, 8 Circuits, Keying Option A, without Connector Position Assurance, Black | ![]() |
| Molex 34345-0001 | MX150 Sealed Cavity Plug | ![]() |
| Molex 39-00-0038 | Mini-Fit Female Crimp Terminal, Tin (Sn) over Copper (Cu) Plated Brass, Double 22+22 or Single 24-18 AWG, Reel | ![]() |
| Molex 39-00-0077 | Mini-Fit Female Crimp Terminal, Tin (Sn) over Copper (Cu) Plated Brass, Double 22+20, 22+18, 20+20 or Single 16 AWG, Reel | ![]() |
| Molex 39-00-0081 | Mini-Fit Male Crimp Terminal, Tin (Sn) over Copper Plated Brass, Double 22+20, 22+18, 20+20 or Single 16 AWG, Reel | ![]() |
| Molex 39-01-2040 | Mini-Fit Jr. Receptacle Housing, Dual Row, 4 Circuits, UL 94V-2, Natural | ![]() |
| Molex 39-01-3022 | Mini-Fit Jr. Receptacle Housing, Dual Row, 2 Circuits, UL 94V-2, Natural | ![]() |
| Molex 39-01-3023 | Mini-Fit Jr. Plug Housing, Dual Row, 2 Circuits, UL 94V-2, without Panel Mounting Ears, Natural | ![]() |
| Molex 39-01-3043 | Mini-Fit Jr. Plug Housing, Dual Row, 4 Circuits, UL 94V-2, without Panel Mounting Ears, Natural | ![]() |
| Molex 50-84-1040 | 2.13mm Diameter MLX Power Crimp Housing Plug, 4 Circuits, Natural | ![]() |
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 02/18/2019 | 506408 - Packaging Method/Quantity Changing. This letter is to inform you that the part(s) referenced in this notice will undergo packaging specification changes that may include new container sizes, quantities or changes to the label. No changes will be made to the product as a result of this change. | Download | |||


