| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | TE Connectivity |
| Manufacturer Part Number: | TE Connectivity 66102-1 |
| Series: | AMP Type III+ |
| Accessory Type: | Contact |
| Termination Method: | Crimp |
| Contact Material: | Brass |
| Contact Size: | 16 |
| Contact Type: | Pin |
| Cable Type: | Discrete Wire |
| Contact Amperage: | 13 A |
| Termination Type: | Crimp |
| Operating Temperature Range: | -55 - 150 °C, -67 - 302 °F |
| Circuit Application: | Power & Signal |
| Contact Mating Area Plating: | Precious Metal |
| Contact Mating Area Plating Thickness: | 30 µin, .76 µm |
| Contact Termination Plating Thickness: | 10 µin, .25 µm |
| Contact Underplating Material: | Nickel |
| Connector and Contact Terminate To: | Wire & Cable |
| Wire Size: | 20 - 24 AWG, .2 - .6 mm² |
| Contact Termination Plating: | Gold |
| Contact Underplating Thickness: | 1.27 µm, 50 µin |
| Wire Insulation Support: | With |
| Accepts Wire Insulation Diameter: | .04 - .08 in, 1.02 - 2.03 mm |
| Contact Termination Area Plating Finish: | Matte |
| Test Current: | 13 A |
| Contact Product Type: | Contact |
| Mating Pin Diameter: | .062 in, 1.57 mm |
| Part Aliases: | 66102-1 |
| SKU: | AMP66102-1 |
66102-1
| Heilind Number: | AMP66102-1 |
| Manufacturer: | TE Connectivity |
| Manufacturer Number: | 66102-1 |
| Datasheet: | Statement of Compliance |
| ECAD Model: |
Specifications
Detailed Description
Enhance your connectivity with our III+ PIN, featuring a durable construction ideal for 24-20 AWG discrete wire applications. With a 30µin gold plating on the mating area and 10µin on the termination area, this contact ensures reliable power and signal transmission. Made of brass with nickel underplating, it guarantees industrial-grade performance even in extreme temperatures ranging from -55 to 150°C. Its crimp termination method and wire insulation support make installation a breeze, accommodating wire insulation diameters of 1.02 to 2.03mm. RoHS compliant and designed for a mating pin diameter of 1.57mm, this contact is a crucial component for various power and signal circuit applications.
Frequently Bought Together
| Product | Part # | Description | Stock |
|---|---|---|---|
| TE Connectivity 1658670-1 | PIN CONTACT,22 DF,STRIP,22-28 | ![]() |
| TE Connectivity 193796-1 | PIN CONTACT - 2MM,10AWG | ![]() |
| TE Connectivity 193841-1 | PIN, 2MM, 12-14 AWG | ![]() |
| TE Connectivity 205204-9 | CRIMP SNAP PLUG ASSY,SIZE 1 | ![]() |
| TE Connectivity 5748676-2 | DIE CAST CBL CLMP KIT,SZ 2 | ![]() |
| TE Connectivity 640586-1 | 08P UMNL PLUG HSG V2 NATL | ![]() |
| TE Connectivity 66100-9 | III+ SKT,18-16,30AU/FL,STRIP | ![]() |
| TE Connectivity 66102-7 | Cut Strip - III+ PIN,24-20,TIN-LEAD,STRIP | ![]() |
| TE Connectivity 66259-2 | MALE CONTACT ASSY. (L.P.) | ![]() |
| TE Connectivity 66361-4 | PIN ASSEMBLY, LOOSE PIECE, TYPE III+ | ![]() |
| TE Connectivity 745253-6 | 20 DF SOCKET CONT L.P. | ![]() |
| TE Connectivity 747275-2 | 025 LP HDF STRAIN RELIEF | ![]() |
| TE Connectivity 747784-3 | AMPLI JACKSCREW 4-40 KIT | ![]() |
| TE Connectivity 747784-8 | JACKSCREW KIT,4-40, BULK | ![]() |
| TE Connectivity 770017-1 | 02P UMNLII IN-LNE PLUG HSG KIT | ![]() |
| TE Connectivity 770024-1 | 02P UMNLII IN-LINE CAP HSG KIT | ![]() |
| TE Connectivity 770026-1 | 04P UMNLII IN-LINE CAP HSG KIT | ![]() |
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 06/22/2026 | PCN-26-274187 - Material Change. Our plating instructions will be standardized. Gold plating will be removed from non functional areas of the contacts. Plating on the interface areas will be retained with no functional changes. Crimp barrel areas will be plated with tin if they are not currently plated with tin. This new condition does not impact performance, as it is already covered by Product Specification 108 10042 and the referenced engineering test reports within that specification. | Download | |||
| 01/06/2025 | PCN-24-213636 - Material standardization. This PCN replaces either PCN-24-2430008, PCN-24-213012 or PCN-24-213010 -- Sustainable precious metal plating standardization across product lines | Download | |||
| 11/26/2024 | PCN-24-213012 - Product Improvement. Sustainable precious metal plating standardization across product lines. | Download | |||
| 07/02/2024 | PCN-24-213573-C - PCN Cancellation. Wrong Ship Dates, PCN will be replaced. Sustainable precious metal plating standardization across product lines. | Download | |||


